ASUS W5000 is a wireless keyboard and mouse set designed to free you from being tethered to your PC or laptop. The low-profile keyboard measures an ultra-thin 11mm and features chiclet keys with durable, high-quality rubber dome switches for silent, responsive keystrokes.
A customizable Windows 10 hotkey on the top row of the keyboard provides access to numerous Windows functions easily.
The W5000 keyboard is energy-efficient, and operates on the 2.4GHz band for an effective range of 10m. The mouse automatically goes into energy-save mode when not in use. A small LED indicator embedded in the center of the mouse glows red so you know when it’s time to change the battery. And when you’re done, the USB dongle can be safely kept in a small rectangular slot on the underside of the mouse.
- Compact keyboard with a stylish metal-like finish and ultra-thin 11mm profile
- Features rubber dome switches with 10-million-keystroke durability and silent keystrokes
- Energy-efficient and operates on the 2.4GHz band for a reliable connection
- USB dongle slot on the underside of the mouse for safekeeping
- Available in three distinct colors
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/Keyboards-Mice/ASUS-W5000-Wireless-Keyboard-and-Mouse-Set/ |
|---|---|
| Category Code | KEY |
| CnCode | 84716060 |
| Unit Box Height | 0.155 |
| Unit Box Length | 0.535 |
| Unit Box Width | 0.035 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | English/Russian |
| Number of hot keys | 13 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Office |
| Windows keys | Yes |
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Wireless range | 10 m |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Power source type | Battery |
| USB Type-C charging port | No |
| Button functions | DPI switch |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse battery technology | Alkaline |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 434.4 x 120.5 x 21.5 mm |
| Keyboard weight | 460 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60.7 x 110 x 30.7 mm |
| Mouse weight | 57.8 g |
| AC adapter included | No |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Model | W5000 |
| KB language | ENG/RUS |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.004158 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.95 kg |






