Serious Gaming Specs
As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring AMD Ryzen™ 7 260 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule. Paired with 16GB of DDR5 5600MHz memory per slot and dual expandable PCIe Gen 4 storage slots, this little machine is ready for anything, right out of the box.
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen 7 260 (3.8GHz)
- 40.6 cm (16") Full HD+ 1920 x 1200 IPS-Level, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (2 x 8) & 512GB SSD
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-a16-2025/ |
|---|---|
| Category Code | NB |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.325 |
| L2 cache | 8 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 260 |
| Processor threads | 16 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 100 % |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HD type | Full HD+ |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS-Level |
| RGB colour space | sRGB |
| Touchscreen | No |
| Colour name | Jaeger Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Card reader integrated | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio system | Dolby Audio |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Copilot key | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Number of battery cells | 4 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter power | 240 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| Face recognition | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS/User |
| Windows Hello | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/EPEAT Silver |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 17.9 mm |
| Height (rear) | 25.7 mm |
| Weight | 2200 g |
| Width | 354 mm |
| AC adapter included | Yes |
| NB Family name | TUF |
| Model name | FA608UH-RV015W |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01397 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.2 kg |









