The Club 3D CAC-1710 VGA Cable Bidirectional M/M 10m/32.8ft 28AWG links any VGA-equipped desktop, laptop or adapter to a monitor, display, beamer or projector with a 15-pin VGA Female port. Ideal for at home or work, the cable creates a reliable connection for anything from gaming to video projection and supports up to Full HD 1080p(max. resolution of 1920 x 1080).
This quality VGA cable provides superior performance thanks to the combined effect of its Gold plated connectors and 28 AWG conductors. Internal shielding provides reduced crosstalk, suppresses noise, and helps prevent electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI).
Experience a reliable, high-quality connection with this convenient VGA to VGA 10m / 32.8ft cable.
| Summary | CLUB3D VGA Cable Bidirectional M/M 10m/32.8ft 28AWG. Cable length: 10 m, Connector 1: VGA (D-Sub), Connector 2: VGA (D-Sub). Certification: ROHS, FCC, CE EMI. Weight: 821 g. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 230 mm, Package depth: 50 mm. Cable type: Round cable |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2587/vga_cable_bidirectional_m-m_10m-32.8ft_28awg/ |
| Category Code | CVG |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.23 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| AWG wire size | 28 |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Weight | 821 g |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 914 g |
| Package width | 230 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 93 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Cable type | Round cable |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1710 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002645 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.94 kg |









