Humidifier with Ionizer CA-603
Suitable: 45m² / 100m³ / 480ft²
• Air humidification, air purification and aromatherapy. Refreshes and improves indoor air quality
• 3-in1: Humidification, air purification and aromatherapy System!
• Permanent ceramic / nano-silver filter: no replacement filters needed!
• Three functions: cold humidification / with or without air purification / aromatherapy
• Built-in digital hygrostat and adjustable output control give controlled humidification
• Minimum humidity setting 45%, Maximum 75%
• Target humidity can be regulated on the appliance
• Built-in Ionizer purifies the air additionally and provides fresh air
• 360° Rotatable nozzele jet for broader spray mist coverage
• Operable with infrared remote control or touch buttons on the display
• With LCD display and timer control for up to 12 hours of operation
• Vitually silent operation ensures a quiet and restful sleep
• The ultrasonic is hygienically flawless if cleaned regularly and the ceramic/nano-silver cartridge is cleaned as indicated
• Permanent, easy to clean ceramic nano-silver filter for control of white dust, mould and bacteria
• Safely and automatically shuts off when it runs out of water
• Low water indicator notifies when to refill the tank
• Large capacity water tank (5L, 1.32 US gallons) easy refills with normal tap water
• Runs up to 5 nights or 50 hours without refilling (low setting)
• Save money. No wicks or filters to replace!
• Low power consumption
| Vendor Homepage | www.cleanairoptima.com/air-humidifiers/mg/48/ |
|---|---|
| Category Code | HUM |
| Unit Box Height | 0.37 |
| Unit Box Length | 0.35 |
| Unit Box Width | 0.21 |
| Recommended for rooms up to | 45 m2 |
| Filter type | Permanent ceramic / nano-silver filter |
| Hygrometer | Yes |
| Water capacity | 5L |
| Aromatherapy | Yes |
| Noise level, max | 25 dB |
| Colour | Black |
| Dimensions | 33,5 x 15 x 28,5 cm |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0272 cubm |
| Product Net Weight | 2.6 kg |
| Unit Calculated Weight | 2.79 kg |
















