"8MP IR Fixed-focal Eyeball WizSense Network Camera
> 8-MP 1/1.8"" CMOS image sensor, excellent low luminance performance and high definition of images.
> Outputs max. 8MP (3840 × 2160) @25/30 fps.
> H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate.
> Built-in IR LED, max. IR distance: 30 m.
> ROI, SMART H.264 +/H.265+, AI H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments.
> Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes.
> Intelligent detection: Intrusion, tripwire (support the classification and accurate detection of vehicle and human).
> Abnormality detection: Motion detection, privacy masking, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection.
> Max. 256 G Micro SD card. built-in Mic.
> 12 VDC/PoE power supply facilitates installation.
> IP67 protection.
> SMD 4.0, AI SSA."
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/IR/IPC-HDW3841EM-S-S2=S2 |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | White |
| Alarm input/output | Yes |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Camera shutter speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s s |
| Minimum illumination | 0.0007 lx |
| Number of effective pixels (H x V) | 3840 (H) × 2160 (V) pixels |
| Optical sensor size | 1/2.8" " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 2.8 mm; 3.6 mm mm |
| B/W night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.723/G.726/PCM |
| Ethernet LAN | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Power consumption (max) | 7.6 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 8.9 W |
| Power consumption (typical) | 4.3 W |
| Power source type | PoE |
| Operating temperature (T-T) | –40 °C to +60 °C °C |
| Diameter | 106 mm |
| Weight | 500 g |
| Width | 93.6 mm |
| Iris | Yes |
| Lens mount interface | M12 |
| Model | IPC-HDW3842EM-S-0280B |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.004206 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.775 kg |
