Game-changing Speeds, Unmatched Performance, Unmatched Speed
The VP4300 Lite offers lightning-fast speed and an unrivaled gaming experience with read speeds of up to 7,400MB/s.
Latest NVMe 2.0 Support
The VP4300 Lite fully supports NVMe 2.0, ensuring compatibility and performance across all systems.
Cutting-Edge Cooling
Our special edition ultra-thin graphene cooling heatspreader provides optimal cooling to run smoothly through intense gaming sessions.
PS5 Compatibility
With compatibility between PC and PS5, the VP4300 Lite offers strong performance built for both systems. When in use with the PS5, the VP4300 Lite offer robust sequential read speeds of up to 6,100MB/s.
Massive 4TB Storage Space
With the VP4300 Lite offering capacities of up of 4TB, gamers will have plenty of space for all their games, files, and media whenever they need it.
Maximum Protection, Long-Lasting Performance, Guaranteed
Built with best-in-class materials, the VP4300 Lite also comes with a five-year warranty to ensure guaranteed protection and long-lasting performance.
- Built with the latest PCIe Gen4 x4 controller
- Compliant with NVMe 2.0
- DRAMLESS design
- Support Host Memory Buffer
- Compatible with PS5
- Support Toggle 5 and ONFi 5 mode Flash, up-to double data rate at 2400MT/s
- High efficiency slim Graphene heatshield
- Embedded thermal sensor for thermal throttling
- Operating Temperature: 0 ~ 70°C
- SmartECC technology
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://viper.patriotmemory.com/products/viper-vp4300lite-pcie-m-2-gen4x4-solid-state-drive |
|---|---|
| Category Code | SSU |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.13 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Certification | CE/FCC/UKCA/BSMI/RoHS |
| Component for | PC/Game console |
| Hardware encryption | No |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 7400 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 6400 MB/s |
| SSD capacity | 2000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| TBW rating | 1600 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
| Write speed | 6400 MB/s |
| Depth | 80 mm |
| Height | 3.8 mm |
| Weight | 9 g |
| Width | 22 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 6.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 20 g |
| Package width | 100 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| Cooling type | Heatsink |
| SSD series | Viper VP4300 Lite |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00013 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |











