The P400 Lite is the latest in Patriot’s high-speed Gen 4 x4 PCIe M.2 storage solutions. Featuring low power consumption, multi-application uses and highly compatible M.2 2280 specification for easy installation, the P400 Lite offers excellent reliability for all users. With large storage capacities, faster data access, quick transfer speeds and an improved graphene heatshield for temperature dissipation, the P400 Lite offers sharp performance with zero compromise for quality.
- Built with the latest PCIe 4X4 controller
- 2280 M.2 PCIe Gen4 x 4, NVMe 1.4
- Sequential Read (Max*): Up to 3,500MB/s
- Sequential Write (Max*): Up to 2,700MB/s
- Capacity: 250GB~2000GB
- Thermal Throttling Technology
- End-to-End Datapath Protection
- Operating Temperature: 0 ~ 70°C
- High efficiency slim Graphene heatshield
- SmartECC technology
Specifikacijos
| Summary | Patriot Memory P400 Lite. SSD capacity: 1 TB, SSD form factor: M.2, Component for: PC/Laptop |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.patriotmemory.com/products/patriot-p400lite-nvme-m2-solid-state-drive |
| Category Code | SSU |
| Unit Box Height | 0.007 |
| Unit Box Length | 0.135 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Component for | PC/Laptop |
| ECC | Yes |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 340000 IOPS |
| Random write (4KB) | 540000 IOPS |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Sequential read speed (ATTO) | 3500 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 3500 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 2700 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 2700 MB/s |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
| Power consumption (average) | 2.38 W |
| Power consumption (idle) | 0.38 W |
| Depth | 80 mm |
| Height | 3.8 mm |
| Weight | 9 g |
| Width | 220 mm |
| Package depth | 6.6 mm |
| Package height | 99.6 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package width | 130.8 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BSMI/CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS/UKCA |
| Warranty period | 5 year(s) |
| SSD series | P400 Lite |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 50 |
| Unit Calculated Volume | 9.092E-05 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.022 kg |
