Hero approved
Officially licensed, show off your love for the Man of Steel with the iconic red and blue colours and Superman logo, bringing epic style to your gaming setup. A must-have for any Superman fan!
Light as a feather
At only 190 grams, the Zirox has a comfortable lightweight design that you’ll barely even notice, along with powerful 50mm drivers that transport you right to the centre of the action.
Cool and clear
The Zirox’s foldaway microphone tucks neatly into the headset itself, whilst on-ear volume control and microphone mute give you the opportunity to hear and say exactly what you want. Plus, with an adjustable headband, it’s been designed to provide the perfect fit for all.
Multiplatform magic
Want to play on PC? How about your console? No problem – the Zirox has multiplatform compatibility and an extra-long 2m cable that will work with your PC, console controller or any other 3.5mm device.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.trust.com/en/product/25738-gxt-415sm-zirox-lightweight-gaming-headset |
|---|---|
| Category Code | HST |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.165 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Adjustable headband | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Foldable | No |
| Headset type | Binaural |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Operating keys | Mute/Volume -/Volume + |
| Product colour | Blue/Red |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Acoustic system | Closed |
| Driver unit | 50 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Noise canceling | No |
| Number of drivers | 2 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Microphone type | Boom |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 85 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 244 g |
| Width | 170 mm |
| AC adapter included | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Product Net Weight | 0.244 kg |





