Networking standards
IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n
Wi-Fi standards
802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)
- Built-in One-Click Driver for Easy Setup
- Multiple Encryption Protocols for Network Security
- Maximum Speed up to 5GHz 433Mbps or 2.4GHz 200Mbps
- 6dBi High-Gain Antenna for Strong Signal and Stable Wall Penetration
Vention USB Wi-Fi Adapter. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB, Interface: WLAN. Maximum data transfer rate: 633 Mbit/s, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz). Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/ac650-usb-wi-fi-dual-band-network-adapter-with-high-gain-antenna-black?_pos=1&_psq=KDTB0&_ss=e&_v=1.0 |
|---|---|
| Category Code | WRA |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.03 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Bluetooth | No |
| Frequency range | 2.4 - 5 GHz |
| Maximum data transfer rate | 633 Mbit/s |
| Mobile network generation | Not supported |
| MU-MIMO | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rates supported | 200/433 Mbit/s |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8 |
| Depth | 19 mm |
| Height | 133 mm |
| Width | 45 mm |
| Manual | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Housing material | ABS |
| Model | KDTB0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000627 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.05 kg |


















