Networking standards
IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n
Wi-Fi standards
802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)
Mobile operating systems supported
Android 4.4/Android 5.0/Android 5.1/Android 6.0/Android 7.0/Android 7.1/Android 7.1.2/Android 8.0/Android 9.0/iOS 10.0/iOS 11.0/iOS 11.4/iOS 12/iOS 13/iOS 9.0/iOS 9.1/iOS 9.2/iOS 9.3
Parental control features
Content filter,Custom profiles,Time controls,Time rewards,Weekly/monthly reports
EXPERIENCE WIFI LIKE NEVER BEFORE
Deco M5 uses new technology to cover your entire home in powerful WiFi. With multiple units working together seamlessly, Deco M5 creates a home network like nothing you've ever experienced.
No More Dead Zones
Deco M5 delivers WiFi up to 5,500 sq. ft. to cover homes of all sizes and shapes, from the corner bedroom to the backyard.
High-Speed WiFi
Every Deco unit acts like a router to keep your Wi-Fi running fast, and a Deco M5 system can keep 100-plus devices connected at once.
One Network, One Name
With Deco M5, you can walk from room to room with your smartphone or tablet and stay connected on a single Wi-Fi network.
A MORE SECURE WIFI SYSTEM
Deco M5 protects your personal data and every connected device from online threats like viruses and malware. The system also makes it easy to customize WiFi access for guests and family.
- Covers up to 3,800 sq. ft
- Fast dual band WiFi
- One WiFi name for the entire home
- Works with Amazon Alexa Voice Assistant
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-m5/#deco-family |
|---|---|
| Category Code | WMS |
| Unit Box Height | 0.105 |
| Unit Box Length | 0.25 |
| Unit Box Width | 0.245 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Reset button | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Guest access | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Static IP | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 400 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1267 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in processor | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| AC adapter output current | 1.2 A |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 120 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 120 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Number of units included | 2 pc(s) |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 950 g |
| Package width | 247 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Model | DECO M5 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.007659 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.17 kg |







