Networking standards
IEEE 802.11k/IEEE 802.11r/IEEE 802.11s/IEEE 802.11v/IEEE 802.11w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3/IEEE 802.3af/IEEE 802.3az/IEEE 802.3u
Security algorithms
AES-CCMP/EAP-TLS/OWE/PEAP/TKIP/WPA2-PSK/WPA3-EAP/WPA3-SAE/WPA-EAP/WPA-PSK
Supported network protocols
TCP, UDP, ICMP, GRE, ESP, RIP, OSPF, BGP, IPsec, IPv4, IPv6, ARP, PPP, HTTP, TTPS
Compliance certificates
CB/CE/EAC/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/RCM/UKCA/WEEE
The TAP400 is a high-performance Wi-Fi 6 access point designed for SMBs that need fast, efficient wireless coverage and simple centralized management. Experience ultra-fast throughput with the dedicated 2.5 GbE uplink and multi-user efficiency of Wi-Fi 6. The device ensures network continuity and seamless expansion with Fast Roaming and Mesh. All network configuration, monitoring, and troubleshooting can be handled remotely via Teltonika RMS, allowing you to seamlessly reach and control other devices on the network. Upgrade your business to high-performance connectivity that covers every corner.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.teltonika-networks.com/products/access-points/tap400 |
|---|---|
| Category Code | WAP |
| Unit Box Height | 0.165 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.035 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100/1000/2500 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 576 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 512 |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Wireless meshing | Yes |
| Blacklist | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Whitelist | Yes |
| Web-based management | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Housing material | Plastic,Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| LED indicators | Power |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna gain level (max) | 4.9 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 16 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Operating system installed | RutOS |
| Processor frequency | 1300 MHz |
| Depth | 31.4 mm |
| Height | 158 mm |
| Weight | 285 g |
| Width | 158 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Model | TAP400 |
| Model name | TAP400 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001011 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.318 kg |








