The best of the best
The 2025 Strix SCAR 18 offers the very best Windows 11 Pro gaming experience, featuring next gen Intel® Core™ processor and next gen NVIDIA® GeForce RTX™ Laptop GPU with Advanced Optimus. This killer hardware is complemented with up to 64GB of 5600MHz DDR5 RAM and 4TB of PCIe 4.0 storage, with the memory slots upgradable to 6400MHz DDR5 RAM and SSD slots both offering full support for PCIe Gen 5, ensuring that you always have the edge on your competition.
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 9 275HX (36MB Cache)
- 45.7 cm (18") 2.5K 2560 x 1600 Mini LED, NVIDIA GeForce RTX 5080 (16GB GDDR7)
- 32GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (2 x 16) & 2000GB SSD
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/rog-strix-scar-18-2025/ |
|---|---|
| Category Code | NB |
| CnCode | 84713000 |
| Unit Box Height | 0.36 |
| Unit Box Length | 0.49 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Performance cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor base power | 55 W |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 275HX |
| Processor threads | 24 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 100 % |
| Display diagonal | 18 " |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| HD type | 2.5K |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | Mini LED |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Touchscreen | No |
| Colour name | Off Black |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/WebNN/Windows ML |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Sparsity support | Yes |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Card reader integrated | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 2000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2000 GB |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio system | Smart Amp |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Repairability index | 9.9 |
| Copilot key | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Number of battery cells | 4 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter power | 380 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS/User |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Depth | 298 mm |
| Height (front) | 23.5 mm |
| Height (rear) | 32 mm |
| Weight | 3300 g |
| Width | 399 mm |
| AC adapter included | Yes |
| NB Family name | ROG Strix |
| Model name | G835LW-SA024W |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01771/0.01852 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.25 kg |









