Bundled software
Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.)
OUTLAST THE COMPETITION
Geared for serious gaming and rocking a slick new style, TUF Gaming A15 is a feature-packed Windows 11 gaming laptop with the power to carry you to victory. The latest GeForce RTX™ 3050 GPU delivers fluid gameplay on a 144Hz display, while the potent AMD Ryzen™ 7-7435HS CPU is bolstered by improved cooling that amps CPU performance and keeps acoustics stealthy. A long-lasting battery coupled with TUF’s military-grade durability keeps you on your best game anywhere.
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen 7 7445HS (3.55GHz)
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 IPS-Level, NVIDIA GeForce RTX 3050 (4GB GDDR6)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/Laptops/For-Gaming/TUF-Gaming/2021-ASUS-TUF-Gaming-A15/ |
|---|---|
| Category Code | NB |
| Unit Box Height | 0.31 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| L2 cache | 6 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor frequency | 3.55 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 7445HS |
| Processor threads | 12 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 62.5 % |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS-Level |
| RGB colour space | sRGB |
| Touchscreen | No |
| Colour name | Graphite Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Power adapter barrel connector | 6.0 mm |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 9 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter power | 180 W |
| USB Type-C charging port | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS/User |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Depth | 256 mm |
| Height (front) | 22.8 mm |
| Height (rear) | 24.5 mm |
| Weight | 2300 g |
| Width | 359 mm |
| AC adapter included | Yes |
| NB Family name | TUF |
| Model name | Gaming A15 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.014 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.84 kg |







