DisplayPort -> HDMI active cable - adapter AXAGON RVD-HI14C2 to connect HDMI monitor/TV/projector to the computer with the DisplayPort output.
The smart hardware converter without the need for any installation or setup ensures high-quality transfer of image and sound with a resolution up to 4K/30Hz.
Video and audio transfer from a computer or laptop will now be easy. Compact dimensions ensures easy use even in insufficient space. It is an ideal solution - you don't need a HDMI cable and converter. With this active cable everything is integrated into one compact unit.
The cable is only one-way, i.e. DisplayPort to HDMI, not otherwise.
Input:
• DisplayPort v1.2
• DP male connector with latch (M)
• connector latch control button
Output:
• HDMI v1.4b
• HDMI A (M) male connector
Supported resolutions:
Resolution and frequency depend on monitor and graphics adapter.
• max. 4096 x 2160 (19:10) @30Hz DCI 4K
• 3840 x 2160 (16:9) @30Hz UHD-1 4K (UHDTV)
• 3840 x 1600 (21:9) UW 4K (Ultrawide 1600p)
• 3840 x 1200 (32:10) 29:9 4K (Super ultrawide 1200p)
• 3840 x 1080 (32:9) 32:9 4K (Super ultrawide 1080p)
• 3440 x 1440 (21:9) UWQHD (Ultrawide 1440p)
• 2560 x 2048 (5:4) QSXGA
• 2560 x 1920 (4:3)
• 2560 x 1600 (16:10) WQXGA
• 2560 x 1440 (16:9) @60Hz WQHD
• 2560 x 1080 (21:9) UWFHD (Ultrawide 1080p)
• 2048 x 1536 (4:3) QXGA
• 2048 x 1152 (16:9) QWXGA
• 1920 x 1440 (4:3)
• 1920 x 1200 (16:10) WUXGA
• 1920 x 1080 (16:9) @60, 75, 100 a 120Hz Full HD/1080p
• 1856 x 1392 (4:3)
• 1792 x 1344 (4:3)
• 1680 x 1050 (16:10) WSXGA+
• 1600 x 1200 (4:3) UXGA
• 1600 x 900 (16:9) HD+
• 1536 x 864 (16:9)
• 1440 x 900 (16:10) WXGA+
• 1400 x 1050 (4:3) SXGA+
• 1366 x 768 (16:9) HD
• 1360 x 768 (16:9) HD
• 1280 x 1024 (5:4) SXGA
• 1280 x 960 (4:3) SXGA-
• 1280 x 800 (16:10) WXGA
• 1280 x 768 (5:3) WXGA
• 1280 x 720 (16:9) HD/WXGA/720p
• 1280 x 600
• 1152 x 864 (4:3) XGA+
• 1024 x 768 (4:3) XGA
• 800 x 600 (4:3) SVGA
Other features:
• sound transfer support
• DDC (Display Data Channel) support - Intelligent setting of resolution, frequency and other parameters according to the source graphics chip
• supported modes: mirroring the primary monitor area (default setting), expanding the primary monitor area
• HPD (Hot-Plug-Detect) support - communication sequence controlling the connection / disconnection of the device while running
• HDCP 1.4 and 2.2
• support of power saving modes with spinning down controlled by a source device (PC) and a viewing device (monitor/TV)
• power supply via bus - no external power is needed
• gold-plated connectors for perfect contact and oxidation limitation
• adapter dimensions 45 x 21 x 12 mm
• total cable length incl. connector 1.8 m
• weight only 70 g
Supported operating systems:
• All versions of MS Windows, Mac OS X, Linux and other operating systems.
• It is a pure hardware converter, the transfer is provided only by a cable chip without computer participation, no drivers are installed, so the compatibility is not dependent on the operating system used.
Package contains:
• DisplayPort > HDMI cable length 1.8 m,
• printed installation manual in CZ / DE / DK / ENG / ESP / FIN / FR / GR / HR / HU / IT / NL / PL / PT / RO / RU / SK / SWE / TR / BG / CN / ARA,
• packed in a cardboard box.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.axagon.eu/en/produkty/rvd-hi14c2 |
|---|---|
| Category Code | VCD |
| Unit Box Height | 0.2 |
| Unit Box Length | 0.03 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Converter type | Active video converter |
| Country of origin | China |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDMI version | 1.4b |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Other operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA)/1152 x 864 (XGA+)/1280 x 1024 (SXGA)/1280 x 720 (HD 720)/1280 x 768/1280 x 768 (WXGA)/1280 x 800/1280 x 800 (WXGA)/1280 x 960/1360 x 768 (WXGA)/1366 x 768/1400 x 1050 (SXGA+)/1440 x 900/1440 x 900 (WXGA+)/1600 x 1200 (UXG/800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 1024p/1080p/1280p/1440p/1600p/2160p/600p/720p/800p/900p/960p |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certification | CE, RoHS |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Depth | 21 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 70 g |
| Width | 45 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 119 g |
| Package width | 195 mm |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | RVD-HI14C2 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00054 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.12 kg |










