RVD-VGN DP > VGA adapter
Active converter for connecting VGA display to PC with DisplayPort output.
DisplayPort -> VGA active adapter AXAGON RVD-VGN for connecting an older VGA monitor/TV/ projector to a computer or other device with Display Port output.
Without any installation or setup, the hardware converter ensures image transfer up to resolution 1920x1200 (WUXGA) at 60Hz refresh rate.
The reduction is only one-way, i.e. DP to VGA converter, not the opposite way.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.axagon.eu/en/produkty/rvd-vgn?ami=234 |
|---|---|
| Category Code | IOC |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.025 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| 15pin D-sub | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Model | RVD-VGN |
| Product Type | Adapter |
| Cable length | 0.15 m |
| Colour | Black |
| Dimensions | 42 x 37 x 16 mm |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0003938 cubm |
| Product Net Weight | 0.031 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.07 kg |

