Exceptional efficiency for Gamers
Power Zone 2 750W is a power supply with 80 PLUS® Platinum certification and semi-passive zero-RPM cooling for both efficient and quiet gaming sessions.
PLATINUM CERTIFIED
Highly efficient operation
Power Zone 2 750W is certified with 80 PLUS Platinum and Cybenetics Platinum, resulting in an energy efficiency rating of up to 94.2%. This results in lower power consumption, overall cooler and quieter operation, and many other benefits for your high-end system.
SEMI-PASSIVE ZERO-RPM COOLING
Enjoy the silence
A large Pure Wings 3 140mm fan is keeping Power Zone 2 750W cool. While under low load, the fan turns off completely until its services are needed again for more demanding operations. This post-ventilation requires a short cooldown period of 2-5 minutes to avoid frequent and annoying starts and stops of the fan. Combined with the large fan for active cooling, this power supply is exceptionally silent in all load scenarios.
PURE WINGS 3 FAN
Specially designed for Power Zone 2
No Power Supply is like the other. Hence, we have altered aspects of our renowned Pure Wings 3 140mm fan to make it the perfect match for Power Zone 2 750W. The fan offers outstanding reliability and makes for a long-lasting companion. Due to its large diameter, the fan cools the interior of the PSU efficiently and quietly.
FUTURE-PROOF YOUR SYSTEM
With 90° angled 12V-2x6 connector in scope of delivery
Power Zone 2 750W is an ATX 3.1 PSU and comes with both native integration of the 12V-2x6 connector for next-generation PCIe 5.1 graphics cards, and 3 PCIe 6+2-pin connectors for support of current-gen GPUs. A 90° angled 12V-2x6 connector in the scope of delivery leaves no doubt that this PSU is here to stay. All of this makes Power Zone 2 750W extremely versatile and the perfect choice for powerful systems of today and the ones to come.
THE NEW STANDARD OF POWER
For massive transient loads
Power Zone 2 offers 750W of continuous power with one massive 12V rail. Even if the graphics card demands excessive power for a short time: Power Zone 2 750W handles power excursions up to double its rated power with ease. This ensures reliable operation with the next generation of processors and graphics cards.
HIGH-CLASS TECHNOLOGIES
All packed in a stunning design
With its LLC topology, the Power Zone 2 750W offers best-in-class voltage regulation and efficiency. This makes it perfect for building very quiet systems or upgrading gaming and media creation PCs. The inner values are what everyone cares about most in a power supply but looks cannot be completely ignored. That is why the Power Zone 2 750W has a distinctive look with a newly designed mesh front. In addition, all cable designations are printed directly on the PSU’s case for a long-lasting impression and an unparalleled look and feel.
- 80 PLUS® Platinum and Cybenetics Platinum efficiency rating (up to 94.2%)
- Semi-passive zero-RPM cooling
- Fan runs on for 2-5 minutes to avoid frequent starting noise
- Pure Wings 3 140mm fan for quiet and efficient cooling
- 90° angled 12V-2x6 connector and PCIe 5.1/ATX 3.1 compatibility
- Advanced voltage regulation and stability thanks to LLC technology
- Unique look with an unmistakable mesh design
- One massive high-performance 12V-rail
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/powersupply/5585 |
|---|---|
| Category Code | PSU |
| Unit Box Height | 0.25 |
| Unit Box Length | 0.1 |
| Unit Box Width | 0.33 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Efficiency | 92.5 % |
| Hold time | 24.5 ms |
| Max output current (+12V) | 62.5 A |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Maximum input current (@110V) | 10 A |
| Maximum input current (@220V) | 5 A |
| Number of +12V rail(s) | 1 |
| Peak power | 820 W |
| Power factor | 0.98 |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Surge & inrush/Under voltage |
| Total power | 750 W |
| Cabling type | Fully-Modular |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| CPU power cable length | 700 mm |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Motherboard power cable length | 600 mm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| PCI Express power cable length | 600 mm |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| Peripheral (Molex) power cable length | 850 mm |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| SATA power cable length | 1000/550/700/850 mm |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| ATX version | 3.1 |
| Bearing technology | Rifle |
| EPS version | 2.92 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Noise level | 15.8 dB |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 140 mm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Compliance certificates | BSMI/CB/CCC/CE/Federal Communications Commission (FCC)/RCM/RoHS/TÜV mark/UKCA/WEEE |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Depth | 160 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Manual | Yes |
| Manual languages | English/French/German/Polish/Russian/Spanish/Ukrainian |
| Package depth | 328 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 3210 g |
| Package width | 248 mm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/ErP/Triman |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 19260 g |
| Shipping (inner) case height | 346 mm |
| Shipping (inner) case length | 651 mm |
| Shipping (inner) case width | 282 mm |
| Cable ties included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Model name | POWER ZONE 2 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.01201 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.51 kg |







