- NVIDIA GeForce RTX3050 GPU
- 6GB GDDR6, 96bit, super speed memory interface
- NVIDIA super 2304 CUDA processing
- DP/HDMI®/DVI output support
- DisplayPort 1.4a support
- PCI Express 4.0 x16 bus interface
- Support NVIDIA Ansel Technology
- Complete DirectX 12 API, Vulkan API, OpenGL 4.6 support
Biostar VN3516RF68. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 3050, Processor frequency: 1042 MHz. Discrete graphics card memory: 6 GB, Graphics card memory type: GDDR6, Memory bus: 96 bit. DirectX version: 12.0, OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express x16 4.0. Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s)
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.biostar.com.tw/app/en/vga/introduction.php?S_ID=332 |
|---|---|
| Category Code | VGP |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.3 |
| Unit Box Width | 0.23 |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 2304 |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Processor boost clock speed | 1470 MHz |
| Processor frequency | 1042 MHz |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 96 bit |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| TV tuner integrated | No |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 250 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64/Windows 11 x64 |
| Depth | 43 mm |
| Height | 127 mm |
| Length | 225 mm |
| Package type | Box |
| Quick installation guide | Yes |
| Model | VN3516RF68-6GB |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.006019 cubm |
| Product Net Weight | 0.5 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.94 kg |



