Compatible products
Downwards compatible to older DisplayPort standards
Specifikacijos
| Description | <p>CAC-1022 - The Club 3D DisplayPort™ 1.4 HBR3 Male/Female, 2m/6.56ft. Cable enables the extension of your connection to your DisplayPort™ supported (Gaming) PC or Laptop to an (Ultra) High Resolution Monitor or other DisplayPort™ supported device. DisplayPort™ 1.4 adds support for Display Stream Compression 1.2 (DSC), Forward Error Correction, and extends the maximum number of inline audio channels to 32.<br><br>It features locking DisplayPort™ connectors providing a secure, dependable connection. Simply press the built-in one-touch latch button to unlock the connector.<br><br>The soft UltraFlex jacket protects the cable from bends and deformation damage. The Cable is 28AWG and fully Bi-Directiona</p><p><ul><li>Fully DisplayPort™ Version 1.4 Compliant, HBR3, 32.4Gbps</li><li>Support for Display Stream Compression (DSC) 1.2</li><li>Support for Forward Error Correction</li><li>Support for up to 32 Inline Audio Channels</li><li>Downwards compatible to older DisplayPort standards</li><li>Support resolutions up to 8K @ 60Hz and 4K @ 144Hz</li><li>The Cable is 28AWG and fully Bi-Directional</li></ul></p> |
|---|---|
| Summary | CLUB3D DisplayPort 1.4 HBR3 Extension Cable 8K60Hz M/F 2m/6.56ft. Cable length: 2 m, Connector 1: Displayport 1.4, Connector 2: Displayport 1.4. Certification: Meets ROHS, FCC, and CE EMI requirements. Plastic packaging weight: 5 g, Paper/cardboard packaging weight: 49 g, Total plastic packaging weight: 25 g. Weight: 134 g, Width: 2000 mm, Depth: 20 mm. Package width: 1450 mm, Package depth: 1450 mm, Package height: 45 mm |
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2473/displayport_1.4_hbr3_extension_cable_8k60hz_m-f_2m-6.56ft/ |
| Category Code | VCD |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| AWG wire size | 24/28/30 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Displayport 1.4 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | Displayport 1.4 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Meets ROHS, FCC, and CE EMI requirements |
| Paper/cardboard packaging weight | 49 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 245 g |
| Total plastic packaging weight | 25 g |
| Depth | 20 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 134 g |
| Width | 2000 mm |
| Package depth | 1450 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package volume | 946.125 cm³ |
| Package weight | 188 g |
| Package width | 1450 mm |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | DisplayPort 1.4 HBR3 Extension Cable 8K60Hz M/F 2m/6.56ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.19 kg |










