The Club 3D DisplayPort™ 1.4 Extension Cable 8K60Hz DSC 1.2 HBR3 HDR Bidirectional Male/Female 3m/ 9.84ft 28AWG Cable enables the extension of your connection to your DisplayPort™ supported (Gaming) PC or Laptop to an (Ultra) High Resolution Monitor or other DisplayPort™ supported device. DisplayPort™ 1.4 adds support for Display Stream Compression 1.2 (DSC), Forward Error Correction, and extends the maximum number of inline audio channels to 32.
It features locking DisplayPort™ connectors providing a secure, dependable connection. Simply press the built-in one-touch latch button to unlock the connector.
The soft UltraFlex jacket protects the cable from bends and deformation damage. The Cable is 28AWG and fully Bi-Directional.
- Fully DisplayPort™ Version 1.4 Compliant, HBR3, 32.4Gbps
- Support for Display Stream Compression (DSC) 1.2
- Support for Forward Error Correction
- Support for up to 32 Inline Audio Channels
- Downwards compatible to older DisplayPort standards
- Support resolutions up to 8K @ 60Hz and 4K @ 144Hz
- The Cable is 28AWG and fully Bi-Directional
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2481/displayport_1.4_extension_cable_8k60hz_dsc_1.2_hbr3_hdr_bidirectional_m-f_3m-9.84ft/ |
|---|---|
| Category Code | CDP |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| Bandwidth | 32000 MB/s |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 25.2 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDCP | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 4240 x 2832/5120 x 1440/5120 x 2160/5120 x 2880/5472 x 3648/7680 x 4320 |
| Supported video modes | 2880p/3840p/4320p |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 195 g |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 195 g |
| Package width | 145 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 49 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Manual | No |
| Country of origin | Netherlands |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | CAC-1023 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009135 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.25 kg |







