The Club 3D CAC-1378 Ultra High Speed HDMI™2.1 Certified Cable is built to handle the highest quality video- and audio- signals. HDMI™2.1 Increased Bandwidth to 48Gbps. The increase in maximum bandwidth compared to previous versions is achieved by increasing both the bitrate of the data channels (from 6Gbps to 12Gbps) and the number of channels (from 3 to 4). This allows support for resolutions up to 4K at 120Hz or 8K at 60Hz!
- Professional quality cable
- Low EMI emission
- Gold plated connectors for maximum conductivity and 28 AWG
- Enhanced gaming and media features
- Color space BT.2020 with 10bits,12bits,16bits
- Backwards compatible to earlier HDMI™ versions
- Supports Display Stream Compression (DSC) 1.2
- Supports (U)HD resolutions up to 240Hz (with DSC 1.2) 48Gbps
- Supports Enhanced Audio Return Channel (eARC)
- Supports Static- and Dynamic- HDR Metadata
CLUB3D CAC-1378. Cable length: 7.5 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, HDMI version: 2.1, Data transfer rate: 48 Gbit/s, Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2657/ultra_high_speed_hdmit_certified_cable_4k120hz_8k60hz_48gbps/ |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| HDMI version | 2.1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Product colour | Black |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 50 x 20 x 10 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 50 x 20 x 10 mm |
| Weight | 790 g |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 864 g |
| Package width | 210 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 70 g |
| Plastic packaging weight | 4 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | CAC-1378 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.003308 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.96 kg |



