High-Definition Multimedia Interface (HDMI) is the first industry-supported digital audio/video interface.
HDMI provides an interface between any HDMI-enabled audio/video source, such as a set-top box, DVD player, and A/V receiver and an audio and/or video monitor or projector.
Digital Video interface (DVI) is a high-quality digital video standard and a part of HDMI interface.
This cable helps to send digital video signals between HDMI and DVI devices.
| Summary | Gembird 3m, HDMI/DVI, M/M. Cable length: 3 m, Connector 1: HDMI, Connector 2: DVI-D. Weight: 226 g, Width: 165 mm, Depth: 160 mm. Package width: 165 mm, Package depth: 160 mm, Package weight: 188 g |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=4344 |
| Category Code | VCD |
| Unit Box Height | 0.025 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Black |
| Depth | 160 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 226 g |
| Width | 165 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 188 g |
| Package width | 165 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 50 |
| Unit Calculated Volume | 0.0007078 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.19 kg |






