From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Cromo Line Standard HDMI cables are high performance, designer connections that combine premium construction materials with striking connector architecture.
Cromo Line Standard HDMI cables feature triple shielded construction with 26AWG tinned copper conductors for premium performance and corrosion resistance. High quality 24K gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096×2160@60Hz 4:2:0 8bit are supported. Cromo Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
Cromo Line cables feature sleek chrome design ABS housing to complement the aesthetics of style focused commercial and home applications.
The HDMI 2.0 specification is supported for 10.2Gbps bandwidth capacity in cable lengths above 5m. Any cables below 5m are classified as high speed, any lengths above 5m are standard cables.
Cromo Line HDMI cables are available in lengths from 0.3m to 10m.
- Superior performance and design Standard HDMI 2.0 cableandnbsp;
- Supports UHD resolutions up to 4096×2160@60Hz 4:2:0 8bit
- Chrome design ABS housing, 24K gold plated connectors and contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant, high performance tinned copper 26 AWG conductors
- HDMI 2.0 compliant, 3D, 4K, 10.2Gbps, HEC, ARC, CEC, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio; HDMI ATC certified; 10 year warranty
| Summary | Lindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line. Cable length: 10 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, Maximum resolution: 4096 x 2160 pixels, Data transfer rate: 10.2 Gbit/s, Product colour: Grey |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.lindy.co.uk/cables-adapters-c1/audio-video-c107/10m-standard-hdmi-cable-cromo-line-p10448 |
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Grey |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 80 °C |
| Certification | REACH, UL, ATC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002205 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.31 kg |



