The Club 3D Ultra High Speed HDMI™ 2.1 Cable is build to handle the highest quality video- and audio signals.
HDMI 2.1 Increased Bandwidth to 48Gbps.
The increase in maximum bandwidth compared to previous versions is
achieved by increasing both the bitrate of the data channels (from 6Gbps
to 12Gbps) and the number of channels (from 3 to 4). This allows support
for resolutions up to supports 10K at 120Hz!
New feature included in the 2.1 Specification is Display Stream Compression
(DSC) 1.2 , this is used for video formats higher than 8K with 4:2:0.
Enhanced refresh rate features:
-Variable Refresh Rate (VRR) reduces or eliminates lag, stutter and frame
tearing for more fluid motion in games
-Quick Media Switching (QMS) for movies and video eliminates the delay that
can result in blank screens before content is displayed
-Quick Frame Transport (QFT) reduces latency.
HDMI 2.1 also supports Static- and Dynamic HDR metadata.
All HDMI 2.1 features are fully supported by this Club3D CAC-1371 Cable. It is
the ideal solution for the ultimate future proof HDMI™ experience.
- Supports HDMI 2.1 specifications
- Supports Resolutions up to 10K 120Hz
- Supports Bandwidth up to 48Gbps
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2459/ultra_high_speed_hdmit_cable_10k_120hz_48gbps_m-m_1_m.-3.28_ft./ |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable length | 1 m |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| HDMI cable type | Ultra High Speed HDMI cable |
| HDMI version | 2.1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 10240 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160/7680 x 4320 |
| Supported video modes | 2160p/4320p |
| Certification | Meets ROHS, FCC, and CE EMI requirements |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 46 g |
| Package width | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 46 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Model name | Ultra High Speed HDMI 4K120Hz, 8K60Hz Certified Cable 48Gbps M/M 1 m/3.28 ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.12 kg |
















