USB Type-C Cable to DP 2.1 Bi-Directional VESA DP80 Certified Cable M/M 1m/3.28ft
The Club 3D CAC-1559 USB Type-C to DisplayPort™ 2.1 Bi-Directional DP80™ Coaxial Cable, 4K240Hz, 8K60Hz or 10K60Hz M/M 1 m/3.28ft enables the connection of your USB Type-C supported (Gaming) PC or Laptop to an (Ultra) High Resolution Monitor or other DisplayPort™ supported device. DisplayPort™ 2.1 UHBR10/13.5/20 up till 80 Gbps, also has support for Display Stream Compression 1.2 (DSC), Forward Error Correction, and extends the maximum number of inline audio channels to 32. It features locking DisplayPort™ connector providing a secure, dependable connection, with NEW contact fingers special designed for these high speeds. Simply press the built-in one-touch latch button to unlock the connector. The soft UltraFlex jacket protects the cable from bends and deformation damage.
| Vendor Homepage | www.club-3d.com/en/detail/2659/usb_type_c_cable_to_dp_2.1_bi_directional_vesa_dp80_certified_cable_m-m_1m-3.28ft/ |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.05 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| DisplayPort | 1 |
| USB-C | 1 |
| Product Type | Cable |
| Cable length | 1m |
| Connectors | USB Type C Male – DisplayPort 2.1 male |
| Colour | Black |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001305 cubm |
| Product Net Weight | 0.059 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |













