The Club 3D CAC-1536 USB Gen2 Type-C to Type-A Cable 10Gbps M/F 5m / 16.4ft cable connects your Notebook, Tablet or Phone with USB Type-C output to your favorite existing Peripherals, Accessories and chargers featuring the common USB Type-A plug. It enables Data and Power over a single cable and both ways. This cable supports USB Gen 2. SuperSpeed+ data up to 10Gbps and up to 900mA output for Downstream charging or powering your USB Type-A enabled Notebook, Tablet or Smartphone.
CLUB3D USB Gen2 Type-C to Type-A Cable 10Gbps M/F 5m/16.4ft. Cable length: 5 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB A, USB version: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), Maximum data transfer rate: 10 Gbit/s, Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2579/usb_gen2_type_c_to_type_a_cable_10gbps_m-f_5m-16.4ft/ |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 12.4 x 46 x 6.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 22.5 x 50 x 11.5 mm |
| Weight | 165 g |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 228 g |
| Package width | 175 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 9 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1536 |
| Model name | USB Gen2 Type-C to Type-A Cable 10Gbps M/F 5m/16.4ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001339 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.24 kg |








