Compatible products
USB 3.1 Video, Data and Charging through a single Cable Features E-marker chip for best performance and compatibility Supports resolutions up to 3840x2160@ 60Hz and 3D video - The notebook/tbalet/pc needs to ahve Displayport Aternate mode" support o
The Club 3D USB 3.1 Type-C PD cable enables the connection of your Notebook, Tablet or Phone with USB Type-C output to the latest USB-C Peripherals, Accessories and Chargers. It offers Video, Data and Power over a single cable and features an E-marker chip. The E-marker is an integrated circuit enabling the connected devices to identify the capabilities of the cable. This feature ensures optimum performance between the connected devices.
Supports up to 4K 60Hz UHD video, USB 3.1 SuperSpeed+ data up to 10Gbps and up to 5A output or a maximum charging capacity of 100 Watts for charging or powering your USB Type-C enabled Notebook, Tablet or Smartphone. Video requires host device to support DisplayPort™ Alt Mode.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://club-3d.com/index.php/products/reader.en/product/usb-31-type-c-pd-cable-mm-08-m-26-ft-.html |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 40 g |
| Cable colour | Black |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Reversible connectors | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | ROHS, FCC, and CE EMI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Paper/cardboard packaging weight | 40 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Total plastic packaging weight | 25 g |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1522 |
| Model name | USB Gen2 Type C Video 4K60Hz, Data 10Gbps and 100W Charging 1Meter M/F |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.1 kg |








