USB-C Fast Charging Cable
Safe & high- speed charging.
3A High Current Faster Than Ever
Pair with 3A fast charging charger fast fueling your phone.
Compatible With Xiaomi/Samsung/OPPO
Support HUAWEl FCP, Qualcomm QC, Samsung AFC and other fast charging technologies
Data Transfer and Power Charging 2 in 1
USB 2.0 interface, 480Mbps transmission speed transfer large files/pictures in seconds.
Premium Internal Structure
28/22 AWG tinned copper conductor with multiple shielding for enhanced anti-interference ability.
Reinforced Tail
Reinforced tail can withstand repeated bending and non-cracking with daily wear and tear.
Durable PVC Jacket
Thickened PVC jacket makes it flexible and anti-bending.
Withstand Repeated Plugging
The Seamless molded joint allows you to use without removing the phone case.
Widely Compatible With USB-C Devices.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/cth?_pos=1&_psq=CTH&_ss=e&_v=1.0 |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.26 |
| Unit Box Length | 0.02 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Cable length | 3 m |
| AWG wire size | 28/22 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Conductor material | Copper |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Output current (max) | 3 A |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | CTHBI |
| Model name | USB 2.0 A Male to C Male 3A Cable 3M Black |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000988 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.09 kg |

















