Discover Hidden Potential
The ASUS A23 PLUS is a PC case crafted for minimalist mainstream DIY PC builders, with support for a variety of AIO coolers and graphics cards, and the four pre-installed ARGB fans provide plenty of airflow potential to keep things running smoothly.
Hidden Connectors
In addition to supporting conventional mini-ITX and micro-ATX motherboards, the A23 PLUS is also compatible with the TUF GAMING B760M-BTF WIFI, whose innovative connectors and headers are located on the underside to maximize clean cable management.
- Hidden Connectors: Compatible with motherboards featuring hidden connectors, which maximizes clean cable management for a clutter-free build
- Broad Compatibility: A23 PLUS supports up to 360 mm radiators, graphics cards up to 380 mm long and CPU air coolers up to 165 mm tall
- Standoff-mounted tempered-glass front panel: Enlarged window design lets users fully enjoy the captivating visuals of the front ARGB fans
- Ample cable management: The A23 PLUS provides a compartment behind the motherboard that is 33 mm wide to keep your wiring tucked away and tidy
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/cases/asus/asus-a23-plus-case/ |
|---|---|
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.57 |
| Unit Box Length | 0.5 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Cable management | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 380 mm |
| Maximum PSU length | 210 mm |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 5 |
| On/off button | Yes |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | micro ATX/Mini-ITX |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans diameters supported | 120/140 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Depth | 450 mm |
| Height | 479 mm |
| Weight | 8900 g |
| Width | 220 mm |
| Package depth | 566 mm |
| Package height | 493 mm |
| Package weight | 10100 g |
| Package width | 290 mm |
| Model name | A23 PLUS |
| Case product features | Transparent panel |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.08265/0.08989 cubm |
| Unit Calculated Weight | 10 kg |











