The ASUS Prime AP303 is a compact 44-liter ATX case with support for graphics cards up to 360mm long, 360mm radiators up to 60mm thick, and ATX PSUs up to 180mm long.
- Compact Size with Maximal Capacity: 44-liter footprint supports up to 360mm graphics cards, up to 360mm radiators (60mm max thickness), up to 180mm ATX PSUs
- Enhanced Rigidity for Graphics Cards: Added bracket supports GeForce RTX™ 50 Series graphics cards from 310mm to 360mm long, reducing sagging and movement
- Power Cable for High-End Systems: UL-certified power cable delivers 15 amps to ensure stable operation
- Optimized for Cooling: Support for up to 360mm radiators and up to seven fans handles any thermal scenario
- Front Panel USB Type-C® Support: A 20Gbps USB Type-C port enables high-speed data transfer speeds
- GeForce RTX 50 Ready
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.asus.com/motherboards-components/cases/prime/asus-prime-ap303-tempered-glass-panel/ |
|---|---|
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.575 |
| Unit Box Length | 0.47 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Illumination | No |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 360 mm |
| Maximum PSU length | 180 mm |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of internal 3.5" bays | 1 |
| Product colour | Black/Transparent |
| Side window | No |
| Suitable for | Gaming |
| Supported motherboard form factors | ATX/micro ATX/Mini-ITX |
| Type | PC |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Front radiator installed | No |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear radiator installed | No |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top radiator installed | No |
| Top radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Depth | 485 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 6800 g |
| Width | 215 mm |
| Model name | PRIME AP303 TG BLACK |
| Unit Calculated Volume | 0.06 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.8 kg |






