270° Panoramic View
Experience a seamless view unobstructed by a front pillar, offering an unparalleled visual display of the internal components and ensuring your build shines from every angle.
ROBUST THERMAL DESIGN
Four pre-installed ARGB fans
The A32 PLUS chassis is engineered for optimal cooling, with four ARGB fans pre-installed—three reverse- blade models and one standard model—and support for six more. Optimally located side panel grilles also facilitate high-volume airflow.
- Support GPU up to 420mm in length
- Dual-Chamber Chassis: A32 PLUS internals are divided into two chambers, establishing independent cooling zones for the CPU and graphics cards
- Panoramic Design: Tempered glass panels on the front and side offer unobstructed views of the main chamber
- Broad Compatibility: The A32 PLUS supports up to 360mm radiators, plus graphics cards up to 420mm in length and CPU air coolers with heights of up to 165mm
- Pre-installed ARGB Fans: Four ARGB fans with vibrant lighting effects help ensure balanced cooling performance
- Front Panel USB Type-C®: The A32 PLUS front panel features a USB 10Gbps Type-C® port
ASUS A32 Plus TG ARGB White. Type: PC, Product colour: White, Supported motherboard form factors: ATX, micro ATX, Mini-ITX. Supported power supply form factors: ATX. Side fans installed: 3x 120 mm, Side fans diameters supported: 120 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm. Supported HDD sizes: 3.5,2.5". Width: 285 mm, Depth: 390 mm, Height: 435 mm
Specifikacijos
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/cases/asus/asus-a32-plus-case/ |
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.485 |
| Unit Box Length | 0.51 |
| Unit Box Width | 0.35 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 420 mm |
| Maximum PSU length | 220 mm |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| On/off button | Yes |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Side window | Yes |
| Supported motherboard form factors | ATX/micro ATX/Mini-ITX |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/240/360 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Depth | 390 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 7600 g |
| Width | 285 mm |
| Package depth | 348 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 9200 g |
| Package width | 505 mm |
| Model name | A32 Plus TG ARGB White |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.08657 cubm |
| Unit Calculated Weight | 9.4 kg |















