No compromise silence and performance
Silent Wings 4 140mm PWM combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 140mm PWM the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
- Optimized fan blades for the highest performance on heat sinks
- Small tip clearance and fan frame with funnel-shaped air outlets for extremely high air pressure
- Virtually inaudible operation at regular speed
- 6-pole fan motor for less vibration and power consumption
- Fluid-dynamic bearing enables very smooth operation
- Anti-vibration mounting with push pins for installation as a case fan
- An alternative screwed installation can replace the default mounting option
- PWM controlled fan speed through the motherboard
- Super-long lifespan of 300,000h
- Elegant look with high-grade fan sticker in an all-black design
be quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM. Type: Fan, Fan diameter: 14 cm, Rotational speed (max): 1100 RPM, Airflow: 87.16 m³/h, Maximum air pressure: 0.92 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Voltage: 5 - 13.2 V. Width: 140 mm, Depth: 140 mm, Height: 25 mm. Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/download/casefans/3697?utm_source=newsletter |
|---|---|
| Category Code | COS |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Airflow | 87.16 m³/h |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan diameter | 140 mm |
| Maximum air pressure | 0.92 mmH2O |
| Maximum airflow | 51.3 cfm |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Noise level (high speed) | 13.6 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rotational speed (max) | 1100 RPM |
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÜV / WEEE |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Maximum current | 0.33 A |
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Rated current | 0.3 A |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Cable length | 0.5 m |
| Depth | 140 mm |
| Height | 25 mm |
| Package depth | 206.5 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 387 g |
| Package width | 156 mm |
| Weight | 220 g |
| Width | 140 mm |
| Number of clips | 4 |
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Products per shipping (inner) case | 32 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 13580 g |
| Shipping (inner) case height | 388 mm |
| Shipping (inner) case length | 463 mm |
| Shipping (inner) case width | 317 mm |
| Model | BL096 |
| Model name | Silent Wings 4 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 32 |
| Unit Calculated Volume | 0.001505 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.424 kg |





