this popular PSU series is now extended by new models featuring cable management. With many awards granted, these PSUs are perfectly suited for cost aware users, who pay attention to both good price and high efficiency.
| Summary | Chieftec CTG-750C. Total power: 750 W, AC input voltage: 230 V, AC input frequency: 50 Hz. Motherboard power connector: 24-pin ATX, Cabling type: Semi-Modular. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 12 cm. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, CB, FCC |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.chieftec.eu/en/psus/a-80-series/ctg-750c.html |
| Category Code | PSU |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.25 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Combined power (+12V) | 648 W |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Efficiency | 85 % |
| Input current | 6 A |
| Max output current (+12V1) | 35 A |
| Max output current (+12V2) | 35 A |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+5V) | 22 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over current/Over voltage/Overheating/Overload/Short circuit/Under voltage |
| Total power | 750 W |
| Cabling type | Semi-Modular |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| CPU power connectors (8-pin) | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Floppy drive power connector | 2 |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| ATX version | 2.3 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 120 mm |
| Fan location | Top |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, CB, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Depth | 140 mm |
| Height | 87 mm |
| Width | 150 mm |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Unit Calculated Volume | 0.005869 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.45 kg |



