HIGH PERFORMANCE: DP™ 2.1 Cable is designed for UHBR13.5-enabled DisplayPort™ devices; DP54™ supports 54Gbps for 8K120Hz video and higher refresh rates at lower resolutions; Flexible TPE jacket routes well in tight spaces and withstands up to 120-degree bends
• FULL DP™ COMPATIBILITY: The VESA® Certified DP™ 2.1 Cable enables seamless compatibility with DisplayPort™ devices; Full-featured DP™ 2.1 performance and backward compatibility with DP™ 2.0/1.4/1.2 are guaranteed
• QUALITY CONSTRUCTION: Nickel-plated ends rated beyond 10,000 insertions; Latching DP™ connectors w/strain reliefs prevent accidental disconnection; Braided aluminum shield for enhanced EMI protection; TPE jacket is durable, halogen-free, and RoHS compliant
• VERSATILE PERFORMANCE: DisplayPort™ 2.1 DP54™ supports 54Gbps across four UHBR13.5 (13.5Gbps) lanes to enable consistent high throughput; Ideal for 8K displays, high performance GPUs, MST multi-monitor daisy chains, and docking stations; Supports 32-ch audio
• SPECS: Black; 9.84 ft (3 meter); DisplayPort™ 2.1 supports UHBR10-13.5/ HDR/MST/DSC 1.2/HDCP 2.2; DP54™ (54Gbps); 8K120Hz/DSC; 32-ch Audio; Compatible w/DP™ 2.0/1.4/1.2; Latching DP™ Connectors; 26AWG; 6.5mm (0.26in) O.D.
The Club 3D CAC-1093 DisplayPort™ 2.1 VESA® Certified DP54™ Cable enables the connection of your DisplayPort™ supported (Gaming) PC or Laptop to an (Ultra) High Resolution Monitor or other DisplayPort™ supported device. DisplayPort™ 2.1 UHBR10/13.5 up till 54 Gbps, also has support for Display Stream Compression 1.2 (DSC), Forward Error Correction, and extends the maximum number of inline
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.club-3d.com/en/detail/2684/displayportt_2.1_dp54t_vesar_certified_cable_8k120hz_3m-_9.84ft/ |
|---|---|
| Category Code | CDP |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 3 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Data transfer rate | 54 Gbit/s |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| Display Stream Compression (DSC) version | 1.2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160/7680 x 4320 |
| Supported video modes | 2160p/4320p |
| Weight | 198 g |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 265 g |
| Package width | 175 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 4 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 315 g |
| Total plastic packaging weight | 20 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | DisplayPort™ 2.1 DP54™ VESA® Certified Cable 8K120Hz 3m/ 9.84ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001654 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.27 kg |










