The Club 3D CAC-1376 HDMI™ Active Optical Cable, allows you to connect your favourite Display over a distance of 10m / 32.80ft. HDMI™ Increased Bandwidth to 48Gbps.
The increase in maximum bandwidth compared to previous versions is achieved by increasing both the bitrate of the data channels (from 6Gbps to 12Gbps) and the number of channels (from 3 to 4). This allows support for resolutions up to supports 4K at 120Hz or 8K60Hz! New feature included in the Specification is Display Stream Compression (DSC) 1.2 , this is used for video formats higher than 8K with 4:2:0
- Variable Refresh Rate (VRR) reduces or eliminates lag, stutter and frame tearing for more fluid motion in games
- Quick Media Switching (QMS) for movies and video eliminates the delay that can result in blank screens before content is displayed
- Quick Frame Transport (QFT) reduces latency
- HDMI also supports Static- and Dynamic HDR metadata
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2509/hdmi_aoc_cable_4k120hz_8k60hz_unidirectional_m-m_10m-32.8_ft/ |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160/7680 x 4320 |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Weight | 302 g |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 365 g |
| Package width | 175 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 6 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 315 g |
| Total plastic packaging weight | 30 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | Ultra High Speed HDMI™ Certified AOC Cable 4K120Hz/8K60Hz Unidirectional M/M 10m/32.80ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001417 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.36 kg |






