CAC-2312 - The Club 3D HDMI™ 2.0 4K60Hz UHD Cable enables the connection of your HDMI™ supported Gaming PC or Laptop to an (Ultra) High Definition Monitor or other HDMI™ supported device.
It fully supports the HDMI™ with Ethernet specification, ensuring that video up to 4K UHD, 4096x2160p at 60Hz is supported, as well as audio and data streams.
The 5 meter/16.4 feet cable combines the unmatched signal quality and convenience of HDMI™ connectivity with the power and flexibility of home entertainment networking.
It includes a dedicated data channel into the HDMI™ link, enabling high speed networking at up to 100 Mbps. It is the ideal solution for the ultimate future proof HDMI™ 4K UHD Gaming and Viewing experience.
- Supports HDMI™ 2.0 specifications
- Resolution Support up to 4096x2160 at 60Hz
- Supports bandwidth of 18 Gbps
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2435/hdmi_2.0_4k60hz_uhd_cable_5m-16.4ft/ |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| Cable length | 5 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| HDMI version | 2.0a |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI, WEEE |
| Weight | 350 g |
| Package depth | 42 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package type | Polybag |
| Package width | 210 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 11 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-2312 |
| Model name | HDMI 2.0 4K60Hz UHD Cable 5m/16.4ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001701 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.43 kg |















