The Club 3D CAC-1579 USB4 Gen3x2 Type-C Bi-Directional Cable 8K60Hz or
4K120Hz, Data 40Gbps, PD 240W(48V/5A) EPR M/M 3m / 9.84ft connects your
Notebook, Tablet or Phone with USB4 Type-C output to your favorite existing
Peripherals, Accessories and Chargers. It enables Video,Data and Power over a
single cable and both ways. Built in signal enhanced Re-timer chips, for enhancing
functions over longer distance than a passive USB Type-C cable, together with
the E-marker chips on both ends of the cable, provide this cable with support for
USB4 Gen3x2 Type-C Bi-Directional Video 8K60Hz or 4K120Hz, Data 40Gbps, PD
240W(48V/5A) EPR M/M over a length of 3m / 9.84ft for Downstream charging
or powering your Notebook, Tablet or Smartphone.
- Features:
- Video max. 8K60Hz or 4K120Hz
- USB4 Gen3x2 Data 40Gbps
- 240W EPR(Extended Power Range)Charging through a single cable
- Fully Bidirectional
- Built in signal enhanced Re-timer chips for enhancing functions over longer
- distance than a passive USB Type-C cable
- E-Marker chips for protecting your devices while PD charging
- Data speed up to 40Gbps
- USB Power Delivery, 240 Watt(48V/5A) charging
- Input Reversible USB Type-C connector Male
- Works with Windows 10 or upwards, Mac 13.5.2
- Supported resolutions:
- 8K60Hz or 4K120Hz
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2645/usb4_gen3x2_type_c_bi_directional_cable_8k60hz_or_4k120hz_data_40gbps_pd_240w(48v-5a)_epr_m-m_3m_-_9.84ft/ |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 165 g |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Output current (max) | 5 A |
| Output voltage | 48 V |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 212 g |
| Package width | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 45 g |
| Plastic packaging weight | 2 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1579 |
| Model name | USB4 Gen3x2 Type-C Bi-Directional Cable 8K60Hz or 4K120Hz, Data 40Gbps, PD 240W(48V/5A) EPR M/M 3m / 9.84ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001174 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.22 kg |











