The Club 3D CAC-1529 USB Gen1 Type-C Extension Cable 5Gbps 60W(20V/3A) 4K60Hz M/F 2m/6.56ft connects your Notebook, Tablet or Phone with USB Type-C output to your favorite existing Peripherals, Accessories and Chargers. It enables Video, Data and Power over a single cable and both ways. This cable supports USB Gen1 Video up to 4K60Hz, data up to 5Gbps and up to 60Watt(20V/3A) output for Downstream charging or powering your Notebook, Tablet or Smartphone.
CLUB3D USB Gen1 Type-C Extension Cable 5Gbps 60W(20V/3A) 4K60Hz M/F 2m/6.56ft. Cable length: 2 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB C, USB version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Maximum data transfer rate: 5 Gbit/s, Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2582/usb_gen1_type_c_extension_cable_5gbps_60w(20v-3a)_4k60hz_m-f_2m-6.56ft/ |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 12 x 36.2 x 6.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 12 x 37.7 x 8 mm |
| Weight | 87 g |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Output current (max) | 3 A |
| Output voltage | 20 V |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 132 g |
| Package width | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Paper/cardboard packaging weight | 45 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 450 g |
| Total plastic packaging weight | 50 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1529 |
| Model name | USB Gen1 Type-C Extension Cable 5Gbps 60W(20V/3A) 4K60Hz M/F 2m/6.56ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.14 kg |









