5MP IR Vari-focal Bullet WizSense Network Camera
- 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, excellent low luminance performance and high definition of images.
- Outputs max. 5 MP (2960 × 1668) @20 fps and supports 4MP (2688 × 1520) @25/30 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate.
- Built-in IR LED, max. IR distance: 60 m.
- ROI, SMART H.264 +/H.265+, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Intelligent detection: Intrusion, tripwire (support the classification and accurate detection of vehicle and human).
- Abnormality detection: Motion detection, privacy masking, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection.
- Alarm: 1 in, 1 out (Only - ZAS supports); audio: 1 in, 1 out (Only - ZAS supports); max. 256 G Micro SD card. built-in Mic.
- 12 VDC/PoE power supply, easy for installation.
- IP67, IK10 (optional) protection.
- SMD 4.0, AI SSA.
Dahua Technology WizSense 5MP IR Vari-focal Bullet Network Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: White, Form factor: Bullet. Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 99°, Lens viewing angle, vertical: 72°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"). Focal length range: 2.7 - 13.5 mm, Closest focusing distance: 0.8 m
Specifikacijos
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/IR/IPC-HFW3541T-ZAS-S2=S2 |
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.31 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Form factor | Bullet |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Certification | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC 15, B UL/CUL: UL60950-1 CAN/CSA C22.2 No.60950-1-07 |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 133 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 99 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 72 ° |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| White balance | Auto/Custom modes/Manual/Natural/Outdoor |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.8 m |
| Focal length range | 2.7 - 13.5 mm |
| Maximum aperture number | 1.5 |
| Number of lenses | 1 |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 60 m |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | 3 kbps-8192 kbps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1280 x 960/1920 x 1080 (HD 1080)/2592 x 1944/352 x 240/352 x 288/640 x 480 (VGA)/704 x 480/704 x 576 |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+/M-JPEG |
| Video streaming | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x/IEEE 802.3af |
| Number of users | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| ROM capacity | 128 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Intrusion/Tripwire |
| Mirror | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Power consumption (max) | 9.8 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 75.9 mm |
| Length | 244.1 mm |
| Weight | 820 g |
| Width | 79 mm |
| Package weight | 1090 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | HFW3541T-ZAS-27135-S2 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.008491 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.24 kg |


