Intelligent Video Surveillance (IVS) system features
Human detection/Intrusion/Tripwire/Vehicle detection
The Active Defense Series Small PT Camera delivers advanced performance and functionality. Upon detecting an intrusion, it promptly activates sound and light alarms, while simultaneously transmitting critical information to your mobile device for instant alerts. The camera also features two-way talk, enabling real-time communication with individuals on the site. Additionally, its Smart Dual Illuminator enhances visibility, allowing the camera to capture clear, full-color videos and images whether day or night, thereby providing reliable evidence of events while minimizing light pollution. Thanks to its 4G network capability, the camera also delivers continuous surveillance, even in areas with limited Wi-Fi access, making it an ideal choice for remote outdoor locations such as farms, ranches and orchards.
- Clear images with sharp details
- Focuses on what matters and reduces false alarms
- Provides instant alarms to deter intruders
- Withstands harsh environments
- Expands your connectivity with 4G
- Communication anytime, anywhere
- Advanced H.265 compression technology
- 360° monitoring without blind spots
- Captures color details for post-event review
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/4G-Camera/Adapter-Powered-Cameras/P3AE-PV-4G |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.22 |
| Unit Box Length | 0.143 |
| Unit Box Width | 0.143 |
| Auto-tracking | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Plug and Play | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Black/White |
| Protection features | Dustproof/Rain proof/Waterproof/Wind resistant |
| Weatherproof | Yes |
| Angle of rotation | 180 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/25 - 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 86.56 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 73.85 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 43.43 ° |
| Pan range | 0 - 345 ° |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) (panoramic camera) | Yes |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Fixed focus | Yes |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Bit rate | H264: 64 - 8192 kbps H265: 25 - 6400 kbps |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video compression formats | H.264+/H.264B/H.264H/H.264M/H.265/H.265+/M-JPEG |
| Video streaming | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.726/PCM |
| 4G standard | LTE-FDD |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Live view | Yes |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card slot | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Alert notification type | Push notification |
| Privacy protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Management software | DMSS |
| Remotely operated | Yes |
| Reset button | Yes |
| DC output current | 1 A |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Power source type | DC |
| Surge protection voltage | 2 kV |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 111 mm |
| Height | 140.5 mm |
| Weight | 500 g |
| Compliance certificates | CE |
| AC adapter included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Iris | Yes |
| Model name | P3AE-PV-4G |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.004499 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.76 kg |







