With features of simple installation, easy operation, and high performance-cost ratio, Dahua Entry Series camera is applicable to small and medium-sized scenes, such as homes/residences, small-sized retail stores, and other small and medium-sized enterprises.
Dahua Technology Entry DH-IPC-HDW1230T1-S4. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Dome. Minimum illumination: 0.01 lx, Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 105°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"), Number of effective pixels (H x V): 1920 x 1080 pixels. Detect distance: 37.3 m, Observe distance: 14.9 m, Recognize distance: 7.5 m
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/ |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.11 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.115 |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Metal/Plastic |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3-1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 125 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 105 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 57 ° |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| Tilt angle range | 0 - 78 ° |
| White balance | Auto/Manual/Natural/Outdoor |
| Number of effective pixels (H x V) | 1920 x 1080 pixels |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Detect distance | 37.3 m |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Fixed focus | Yes |
| Identify distance | 3.7 m |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 14.9 m |
| Recognize distance | 7.5 m |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1280 x 960/1920 x 1080 (HD 1080)/352 x 240/352 x 288/640 x 480 (VGA)/704 x 480/704 x 576 |
| Supported video modes | 1080p/720p |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264/H.265/M-JPEG |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | IPv4; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; NTP; Multicast |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Internal memory | 64 MB |
| ROM capacity | 16 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motion sensor | Yes |
| Management software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| Web browser | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (typical) | 4.3 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 109 mm |
| Height | 85.5 mm |
| Weight | 240 g |
| Package weight | 370 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | F5D-IL-0280B |
| Model name | DH-IPC-HDW1230T1-S4 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.003758 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.6 kg |



