The Hero Dual Series, part of the Dahua Wireless series, has both fixed and PT lenses, allowing for simultaneous live monitoring of two areas with just one camera for multi-angle coverage. Both lenses offer AI human & pet detection, which significantly reduce the occurrence of false alarms. Particularly, the PT lens can identify moving targets and track them automatically. When the camera detects an intruder, it will trigger sound and light alerts and send notifications to the mobile client, keeping you up to date regardless of your location. These cameras are commonly used in such small-scale scenarios as stores and restaurants.
| Summary | Dahua Technology H5D-5F. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: Black, White, Form factor: Dome. Lens viewing angle, horizontal: 86°, Lens viewing angle, vertical: 46°, Lens viewing angle, diagonal: 104°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Focal length range: 3.6 mm |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/Indoor-Camera/Hero-Series/H5D-5F |
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.195 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Auto-tracking | Yes |
| Certification | CE |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black/White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 – 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 104 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 86 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 46 ° |
| Pan range | 0 – 349 ° |
| Tilt angle range | -5 – 90 ° |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 3.6 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| Bit rate | 40 kbps – 4096 kbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2880 x 1620/640 x 360 |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motion sensor | Yes |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Power consumption (typical) | 1.9 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 45 °C |
| Depth | 80.9 mm |
| Height | 125.7 mm |
| Weight | 233 g |
| Width | 80.9 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model | H5D-5F |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002047 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.49 kg |






