Connect like you're there with a 27-inch QHD IPS display built for effortless collaboration.
- 68.6cm (27") Quad HD 2560 x 1440 LED IPS
- 8ms, 16:9, 350cd/m², 1000:1
- USB, HDMI, DisplayPort
Actual configuration might differ from illustration
Product Carbon Footprint (PCF)
1. Dell calculates the Product Carbon Footprint using one of two methodologies, depending on the product: the Dell PCF calculator (GaBi version XXX, YYYY) or the Product Attribute to Impact Algorithm (PAIA, X.X.X, YYYY). The methodology used is indicated in the "Version of PCF tool used" column.
2. PAIA (Product Attribute Impact Algorithm) is a streamlined LCA tool developed by MIT ‘s Materials System Laboratory. PAIA estimates the product’s carbon footprint using limited system attributes of the product such as component dimension, screen size, system weight, and annual energy consumption.
3. Please note the emission estimate in this report is calculated using the mean value along with the standard deviation for that product model.
4. Use of default inputs (i.e. not primary data) and assumptions on location of use and other fields can introduce a standard deviation which must be taken into account while completing the calculations. For more information refer to the PCF pages on Dell.com.
5. For the PAIA PCF methodology, the transportation from assembly to customer includes the emissions generated during air, ocean and land transportation of finished or semi-finished Dell products between Dell facilities and between Dell facilities to customers.
6. For the Dell PCF calculator and methodology, the transportation phase the default delivery assumptions are 90% of transport happening by sea and 10% happening by air. Trucking distances don’t contribute as much to the PCF impact compared to more influential by sea or by air distances modes.
7. Please note, PAIA uses the ecoinvent Database (https://ecoinvent.org/the-ecoinvent-database/) whenever primary data is not made available for calculations.
8. For client and commercial end user computing products, minimum configurations were assumed for calculations. For Server and Storage products, typical configurations or ENERGY STAR (https://www.energystar.gov/products) configurations were used for calculations.
9. Use Phase emissions were calculated based on the location of use as "Europe" i.e. the Use Phase emissions are not specific to a single country / location.The Dell PCF Calculator also estimates Use Phase emissions for the U.S. and China, which are available in the PCF PDF documents on Dell.com.
10. The report provides the total emissions separated by the 4 lifecycle phases: manufacturing, transport, use, and end of life to understand the impact of each phase.
11. The Dell PCF Calculator lifetime usage assumption at the product family level is as follows: Desktop, Notebook - 5 years, Display - 6 years and Servers/Storage - 4 years.
12. For Displays, total product weight refers to the weight of the typical product configuration, including any cables and the power cord.
* Blanks indicate we do not have the corresponding metric calculated or data is currently unavailable for the specific product at this time.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dell.com/en-uk/shop/ |
|---|---|
| Category Code | VCM |
| Unit Box Height | 0.52 |
| Unit Box Length | 0.82 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 68.47 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Quad HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Response time | 8 ms |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Built-in camera | Yes |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Bezel width (bottom) | 17.2 mm |
| Bezel width (side) | 7.52 mm |
| Bezel width (top) | 38.37 mm |
| Height adjustment | 150 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Product colour | Black,Silver |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -45 - 45 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21 ° |
| VESA mounting | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 6 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Computer system | No |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (max) | 210 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power supply type | Internal |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Display depth | 59.61 mm |
| Display height | 415.82 mm |
| Display weight | 5650 g |
| Display width | 611.78 mm |
| Height (with stand) | 440.79 mm |
| Weight (with stand) | 8270 g |
| Width (with stand) | 611.78 mm |
| Package weight | 11260 g |
| Cables included | DisplayPort/USB Type-A to USB Type-B/USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Remote control included | No |
| Stand included | Yes |
| Stylus pen | No |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/TCO |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 6.89 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 205.823 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 57.97 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 333.67 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PAIA version | 1.3.2, 2022 |
| Total carbon emissions, standard deviation (kg of CO2e) | 157 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 604 |
| Wi-Fi | No |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1378993/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | F |
| EPREL Registration Number | 1378993 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.06396 cubm |
| Product Net Weight | 8.27 kg |
| Unit Calculated Weight | 10.8 kg |









