Powerful epilation. Gentle on skin
Smooth skin for up to 4 weeks
Philips Epilator Series 8000 boasts powerful yet gentle epilation so you can achieve smoothness on your lower legs in as little as 10 minutes. Enjoy benefits beyond just epilation with extra accessories.
- Powerful and gentle epilation
- Extra-wide epilator head
- Shaving head and trimming comb
- Delicate area cap
- Optimal contact cap
- Award-winning design*
- Cordless wet and dry usage
- Opti-light
- Storage pouch
- iF Design Award 2016
Philips 8000 series For legs and body Wet and Dry epilator. Product colour: White, Rotational speed: 70400 RPM, Number of discs: 32 discs. Power source: Battery, AC input voltage: 15 V, Battery type: Built-in battery. Package type: Box
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.philips.co.uk/c-p/BRE710_00/epilator-series-8000-wet-and-dry-epilator |
|---|---|
| Category Code | EPI |
| Unit Box Height | 0.065 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Backlight | Yes |
| Ceramic epilation system | Yes |
| Cordless | Yes |
| Detachable shaving head | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Number of discs | 32 discs |
| Number of speeds | 2 |
| Product colour | White |
| Rotational speed | 70400 RPM |
| Shaver | Yes |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| AC input voltage | 15 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 2 h |
| Fast charging | Yes |
| Operating time | 40 min |
| Power | 5.4 W |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Number of caps/heads included | 4 |
| Package type | Box |
| Pouch | Yes |
| Sensitive area cap | Yes |
| Storage pouch | Yes |
| Model name | For legs and body Wet and Dry epilator |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001804 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |


