Convenient, fast and effective steaming
Unlock your wardrobe
Everything you own can now be ready to wear in a flash with the Philips Handheld Steamer 7000 Series. Its adjustable head and pointed steam plate tip remove creases quickly and comfortably at any angle, with OptimalTEMP to guarantee no burns.
- Pointed steam plate tip
- Up to 28 g/min continuous steam
- 100 ml detachable water tank
- 2 Steam settings
- Ready to use in 30 seconds
- No ironing board needed
- OptimalTEMP technology
- Kills 99.9% of bacteria*
- Heat-resistant storage pouch
- Durable, lasts longer
- Unique adjustable head
- Sustainable
Tested by a third-party institute for bacteria types Escherichia coli 8099, Staphylococcus aureus ATCC 6538 and Candida albicans ATCC 10231 with 10 seconds of steaming time.
*Compared to the Philips GC362, based on internal Philips test report
Philips 7000 series STH7020/20 Handheld Steamer. Device type: Handheld garment steamer, Water tank capacity: 0.1 L, Heating time: 0.5 min. Power: 1500 W, AC input voltage: 220 - 240 V. Width: 129 mm, Depth: 355 mm, Height: 141 mm
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
|---|---|
| Category Code | GST |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.353 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Brand specific technologies | OptimalTEMP |
| Colour name | Deep azur |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 28 g/min |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 2.5 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Heating time | 0.5 min |
| Indication light | Yes |
| Number of settings | 2 |
| Precision tip | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 0.1 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1500 W |
| Depth | 355 mm |
| Height | 141 mm |
| Width | 129 mm |
| Protection gloves | Yes |
| Dangerous goods | No |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.00949 cubm |
| Product Net Weight | 0.86 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.75 kg |
