Get an easy haircut, quick and easily. DualCut technology with self-sharpening blades clips twice as fast. Trim-n-Flow technology features a comb designed to prevent clogging – so you can finish your style in one go.
- Cordless and corded use
- Comfortable grip
- Washable blades
- Trim-and-Flow Technology
- 13 Length Settings with Effortless Slide Button
- Extra adjustable beard comb
- Self-sharpening stainless steel blades
- Zero maintenance
- DuraPower
- Built to last
| Summary | Philips 3000 series Hairclipper series 3000 HC3530/15 Hair clipper. Product colour: Black, Blue, Minimum hair length: 0.5 mm, Maximum hair length: 2.3 cm. Power source: AC/Battery, Operating time: 75 min, Battery type: Built-in. Attachment combs: Beard |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.philips.co.uk/ |
| Category Code | HCL |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Blade material | Stainless steel |
| Cutter width | 41 mm |
| Maximum hair length | 23 mm |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Number of length steps | 13 |
| Product colour | Black/Blue |
| Removable blade | Yes |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Cordless | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | Built-in |
| Charging time | 8 h |
| Operating time | 75 min |
| Power source | AC/Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Maintenance-free | No |
| Oil-free maintenance | Yes |
| Attachment combs | Beard |
| Cleaning brush | Yes |
| Hair comb | Yes |
| Styling comb | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Model | HC3530/15 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.00271 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.44 kg |










