Smooth and shiny hair with ionic care and control
Specially designed for easy and fast styling with long Keratin-infused plates and 6LED temperature settings. Care for your hair with ThermoProtect technologypreventing overheating and to give your hair vibrant shine with ions.
- Ionic care
- Temperature range
- ThermoProtect technology
- Keratin ceramic plates
- 6 LED temperature settings
- 100 mm long plates
- Fast heat-up time
- Auto shut-off
- Key-lock function
- Universal voltage
Philips Essential ThermoProtect straightener. Type: Straightening brush, Technology: Warm, Temperature (min): 160 °C. Product colour: Black, Pink, Plate material: Ceramic keratin, Hanging type: Hanging ring. Cord length: 1.8 m, Display type: LED. AC input voltage: 110-240 V. Plate width: 2.8 cm, Plate depth: 10 cm, Board size (W x D): 28 x 100 mm
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.philips.com |
|---|---|
| Category Code | HSA |
| Unit Box Height | 0.055 |
| Unit Box Length | 0.345 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Hair curling | No |
| Hair drying | No |
| Hair straightening | Yes |
| Hair texturizing | No |
| Ionic function | Yes |
| Number of heating levels | 6 |
| Technology | Warm |
| Temperature (max) | 230 °C |
| Temperature (min) | 160 °C |
| Type | Straightening brush |
| Warm-up time | 3 s |
| Hanging type | Hanging ring |
| Plate material | Ceramic keratin |
| Product colour | Black/Pink |
| Auto power off | Yes |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Cordless | No |
| Display type | LED |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Board size (W x D) | 28 x 100 mm |
| Plate depth | 100 mm |
| Plate width | 28 mm |
| Model name | ThermoProtect straightener |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.002273 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.563 kg |



