One tool, complete styling
For face, hair and body
Our All-in-One trimmer has 10 quality tools designed for face, head and body, including self-sharpening blades that stay as sharp as they were on day 1, with no oil needed, for long-lasting performance.
- Nose/ear trimming
- Easy hair clipping
- Precision beard styling
- Effective body grooming
- 10-in-1 trimmer
- BeardSense technology
- Self-sharpening steel blades
- Premium ergonomic grip
- 100% showerproof
- Up to 120 minutes runtime
- Battery life indicator
- Based on trimming facial hair 2-3 times per week, each session on av. 11.5 minutes
- * Quick charge option provides enough power for one trimming session
- ** Upon registration on Philips.com within 90 days of purchase
Philips All-in-One Trimmer 5000 Series MG5921/15 10-in-1 trimmer. Product colour: Light grey, Minimum hair length: 0.5 mm, Maximum hair length: 1.6 cm. Power source: Battery, Operating time: 120 min, Battery type: Built-in battery. Package width: 230 mm, Package depth: 140 mm, Package height: 70 mm
Specifikacijos
| Category Code | HCL |
|---|---|
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Blade material | Steel |
| Maximum hair length | 16 mm |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Number of length steps | 11 |
| Precision trimmer | Yes |
| Precision trimmer purpose | Face,Nose |
| Product colour | Light grey |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Step precise | 1 mm |
| Suitable for entire body | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Battery low indication | Yes |
| Charging indicator | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1 h |
| Operating time | 120 min |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 405 g |
| Package width | 230 mm |
| Attachments quantity | 10 |
| Carrying case | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Model | MG5921/15 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002254 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.4 kg |






