Networking standards
IEEE 802.1p/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x
Overview
The TP-Link LiteWave Series PoE Switches require no configuration and provide PoE (Power over Ethernet) ports. They can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af/at compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
- Full Gigabit Ports: Five gigabit augo-negotiation ports provide up to 10 Gbps switching capacity
- 65 W PoE Budget: Four gigabit 802.3af/at-compliant PoE+ ports easily connect and power fixed devices like IP cameras, access points, and IP phones via a single cable. Up to 30 W PoE output is supported by each PoE port.*
- Up to 250 m PoE Transmission: With Extend Mode, PoE transmission distance reaches up to 250m, perfect for surveillance camera deployment in large areas.**
- PoE Auto Recovery: Automatically reboots your dropped or unresponsive PoE-powered devices
- Plug and Play: Simply plug and play for instant connectivity with no configuration required
- Silent Operation: Fanless design reduces power consumption and ensures silent operation, ideal for noise-sensitive homes or businesses
- Reliable Hardware Design: Durable metal casing and desktop/wall-mounting design are well-suited for different environments
TP-Link LiteWave 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE+. Switch type: Unmanaged. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 5. MAC address table: 2000 entries, Switching capacity: 10 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. DC input voltage: 53.5 V. Power over Ethernet (PoE)
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/soho-switch-poe/ls105gp/#specifications |
|---|---|
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.12 |
| Unit Box Length | 0.2 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat3/Cat4/Cat5/Cat5e |
| Flow control support | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Jumbo frames | 16000 |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | Yes |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| IGMP snooping | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 V |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Power consumption (max) | 74.46 W |
| Power source | DC/PoE |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 65 W |
| Heat dissipation | 253.16 BTU/h |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 98 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 99.8 mm |
| User guide | Yes |
| Package type | Box |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Model | TP-LINK LS105GP |
| Model name | LS105GP |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.003959 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.767 kg |







