Powerful Pan Tilt
Cover every corner flexibly with VIGI’s Pan Tilt camera. Customized patrol routes and auto tracking provide more intelligent options to monitor key areas and improve the security within your property.
Outdoor Wi-Fi Connection, Simple Wiring
Just power up your camera, then the transmission starts by its 2×2 MIMO antennas. Waterproof hardware protects stable performance in outdoor scenarios.
Clarity and Colors, All in One
Monitor 24-hour clear and colorful details even in pitch dark night. VIGI Full-Color camera provides maximum 4MP resolutions and ensures colorful monitoring with its large-aperture lens, high-sensitivity sensor, and attached supplemental lights.
We keep an eye on your business.
Smart Detection
Receive notifications and check feeds when someone crosses a boundary, enters an area you've set, or obstructs the camera.
Active Defense
Warn potential intruders instantly with sound and light when abnormal events are detected.
Every Event is Under Your Control.
VIGI camera intelligently detects activities, informs you instantly, and responds automatically by smart detection and two-way audio.
Smart IR
Keeps objects from being under-rendered when far away or overexposed when close to the camera at night.
Wide Dynamic Range
Adjusts for lighting contrast to minimize shadowing effects and renders images true to life.
3D DNR
Removes abnormal pixelation to provide clearer video and eliminate distortion.
More compression. More savings. Same quality.
Without using any extra bandwidth, your cameras transmit compressed crystal-clear video to save disk space, ease network loads, and reduce monitoring costs without sacrificing image quality.
Flexible Management and Storage
Take full control over your security via four management methods: the web UI, NVR UI, VIGI app, and VIGI Security Manger. Local storage is available for each method, as well as on-board storage with an SD card slot (up to 256 GB).
- 4MP High Definition: The camera comes with 4MP–more than enough pixels to pick up some of the more discrete details
- 24h Full-Color: Obtain 24-hour color details, even in pitch-black conditions, via high-sensitivity sensor and included spotlight LEDs
- Powerful Pan Tilt: Customized patrol routes and auto tracking provide more intelligent options to monitor key areas and improve security within your property
- Wireless Outdoor Connection: Simple and quick deployment with Wi-Fi signals
- Waterproof: Reliable IP66 for stable outdoor performance
- Smart Detection (motion detection, area intrusion, line-crossing, video tampering): Receive notifications and check feeds when someone crosses a boundary, enters an area you've set, or obstructs the camera
- H.265+: Without using any extra bandwidth, your cameras transmit compressed crystal-clear video to save disk space, ease network loads, and reduce monitoring costs without sacrificing image quality
- VIGI App: Manage your security from the palm of your hand with the VIGI app
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/business-networking/vigi-network-camera/vigi-c540-w/v1/#overview |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Certification | RCM, BSMI, VCCI, NCC, JRF, KC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Black/White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 93 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 79 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 43 ° |
| Pan range | 0 - 350 ° |
| Pan speed | 44 °/sec |
| Tilt angle range | 0 - 120 ° |
| Tilt speed | 44 °/sec |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Detect distance | 80 m |
| Identify distance | 8 m |
| Lens diameter | 4 mm |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 33 m |
| Recognize distance | 16 m |
| Zoom capability | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Bit rate | 256 Kbps - 4 Mbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Mirror/Saturation/Sharpness |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1280/2304 x 1296/2560 x 1440/320 x 240/352 x 288/640 x 480 (VGA) |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Video streaming | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Number of simultaneous live view channels | 3 channels |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digest authentication | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection |
| IP address filtering | Yes |
| Mirror | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2-PSK |
| Behavior analysis | Intrusion detection,Line crossing detection |
| Reset button | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power source type | DC |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Depth | 172 mm |
| Height | 198 mm |
| Width | 120 mm |
| Basic event | Motion Detection, Camera Tampering Detection, Exception |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Package depth | 243 mm |
| Package height | 243 mm |
| Package weight | 1210 g |
| Package width | 163 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Model name | VIGI C540-W |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.009216 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.18 kg |







