Packaging content
Wireless gaming mouse 1 m USB-A to USB-C charge cable USB micro receiver User guide
Wireless rechargeable gaming mouse with multicolour LED lighting.
Wireless winner
Enjoy complete and utter freedom with the Felox Wireless – with no cables holding you back, you can game with no strings attached, literally.
Speed it up, slow it down
RTS? Shooter? RPG? Sport? Whatever type of game floats your boat, this mouse’s adjustable speed between 800-4800 DPI will ensure you get the most out of your gaming.
The game doesn’t stop
There’s nothing worse than running out of battery when you’re just about to beat that level. Worry no more with the Felox, which offers up to 80 hours of playtime on a single charge and the ability to keep playing whilst charging!
Lights, colour, action!
Gaming just got groovy – 4 different multicolour LED lighting options allows you to personalise this mouse to best fit your gaming style. Life’s better in colour!
Button buddy
Six handy buttons, including two side buttons, scroll wheel button and DPI select, give you so many options to play how you like.
Keeping it classy
With two sleek colours to choose from – Booster Black or Winning White – you can pick the Felox that best fits your gaming setup. Which team are you?
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.trust.com/en/product/25037-gxt-110-felox-wireless-gaming-mouse-black |
|---|---|
| Category Code | MOU |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1 m |
| Battery life (max) | 80 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Depth | 131 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 92 g |
| Width | 70 mm |
| AC adapter included | No |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 182 mm |
| Package weight | 171 g |
| Package width | 47 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Micro receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Model | GXT 110 FELOX |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 40 |
| Unit Calculated Volume | 0.00147 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.181 kg |










